Bežky Telgárt

Bežecká trať z Lomu nad Rimavicou na Čierťaž

Približne 6 kilometrov dlhý bežkársky okruh začína za obcou Lom nad Rimavicou a zavedie vás až na Čierťaž, odkiaľ si môžete vychutnať pohľad na zasnežený hrebeň Nízkych aj Vysokých Tatier. Trasa je väčšinou, najmä pri nedostatočnej vrstve snehových podmienok na technickú úpravu, využívaná ako trasa s voľne prešľapanou stopou.

Na trase vás čaká najskôr súvislé stúpanie, následne trasa vedie popri lese, kde si z rozľahlých lúk môžete po celú dobu užívať nádherné výhľady na zasnežené vrcholy hôr. Dostanete sa až k pamätníku jednej z najväčších povojnových leteckých katastrof v Československu, kde pri páde vojenského lietadla 3. júla 1956 zahynulo okrem 6 členov posádky aj 15 vojenských dôstojníkov. Od pamätníka si môžete urobiť zachádzku ku prameňu rieky Ipeľ a odtiaľ sa vrátiť na pôvodnú trasu, alebo pokračovať priamo rovno po trase ďalej. Následne vás posledný úsek čaká mierne klesanie naspäť k počiatočnému bodu trasy.

Bezpečnostné upozornenia:
Trasa vedie po poľnej ceste, preto je potrebné dávať pozor na prípadne idúce autá.
Upozorňujeme, že trasa je väčšinou len prešľapaná voľnou stopou. Technická údržba trate je možná len v prípade dostatočných snehových podmienok dobrovoľným správcom trate.

telgart bezky

Bežecká trať z Lomu nad Rimavicou na Čierťaž

ZATVORENÉ

Vzdialenosť v km: 6
Výškové metre: 115
Technika: Klasický štýl
Náročnosť: Stredná
Štart trasy: Lom nad Rimavicou