Burda_Fabova_hola_2.jpg

Cez Fabovu hoľu na Burdu

Náročnosť: Ťažká
Vzdialenosť v km: 18
Trvanie v hod: 6
Výškové metre: 1038
Štart trasy: Zbojská

Fabova hoľa je najvyšší vrch Veporských vrchov, krajinného celku Slovenského rudohoria. Na južnom úpätí pramení rieka Rimava a rázcestím Tri kopce, južne od vrcholu, vedie Rudná magistrála. Vrchol má zalesnený smrekovo-bukovo-jedľovým porastom, ktorý je súčasťou i prírodnej rezervácie Fabova hoľa i národného parku Muránska planina.

 

Stredne náročná túra je vhodná aj pre rodiny s deťmi, ktoré obľubujú dlhšiu túru, pretože počas cesty je možné zastaviť sa a občerstviť v chate s útulňou Burda.

Štart je v mieste sedlo Zbojská, kde je salaš a reštaurácia s miestnymi špecialitami Zbojnícky dvor. Tu začína trasa lesnou cestou popri potoku Rohozná po žltej  značke so stúpaním 525 m na dĺžke 5,5 km, kedy prichádzame k rázcestiu Javoriny (1255 m n. m.). Tu pokračujeme vpravo po modrej značke priamo na vrchol Fabovu hoľu. Odtiaľto pokračujeme už len klesaním stále po modrej k rázcestiu Tri kopce (1400 m n. m.), kde sa napojíme na červenú Rudnú magistrálu v smere na chatu Burda pokračujeme 45 minút za vytúženou orosenou odmenou s obedom. Chata Burda zároveň slúži ako stanica huculskej magistrály – jazdeckej trasy pre horské kone hucule. Jazdecké trasy si môžete prejsť počas jeden a viacdenného putovania so sprievodcom na koňoch zo salaša Zbojská alebo chovnej stanice v obci Sihla.

Po krátkej prestávke na Burde pokračujeme klesaním po zelenej trase smerom na Kučeláh (1140 m n. m.), kde môžeme vidieť krásne usadlosti našich predkov na samotách v lone miestnych lúk a pasienkov. V tomto bode sa zdatný turisti môžu pozrieť i na prameň rieky Rimavy, ktorý je vzdialený po červenej značke len 30 minút (1,3 km).

My ale pokračujeme ďalej po červenej značke 55 minút ku rázcestiu Pred Kopačnom,  od ktorej je to už len na skok do sedla Zbojská, na počiatok našej túry (25 minút a 1,5 km), kde nás čaká opäť niečo fajné pod zub, či legendárne buchty Zbojká a omladzujúce zbojnícke kúpele v horúcich vodách drevených kadí, ktoré nám pomôžu zregenerovať sa.