Hrad Ľupča

Na najvyšší vrch Nízkych Tatier Ďumbier

Náročnosť: Ťažká
Vzdialenosť v km: 15
Trvanie v hod: 6
Výškové metre: 1336
Štart trasy: Trangoška

Najvyšší vrchol Nízkych Tatier Ďumbier (2043 m) sa vypína na hlavnom hrebeni medzi Krúpovou hoľou (1927 m) a Králičkou (1785 m). Na severe sa javí ako mohutný vysokohorský masív, jeho vyše 500m vysoké steny, piliere a žľaby spadajú do ľadovcových kotlov v záveroch Bystrej a Ludárovej doliny. Miernejšie južné svahy pokrývajú polia žulových skál.
V minulosti tu boli ložiská železnej rudy, zlata a andomitu. Počas 2. svetovej vojny prebehli v sedle medzi Ďumbierom a Králičkou ústupové boje medzi partizánmi a nemeckými vojskami. Na pamiatku týchto bojov a ťažkého prechodu Nízkych Tatier partizánmi v zime roku 1944 postavili pri neďalekej Chate gen. M.R.Štefánika pomník padlým partizánom.
Z vrcholu Ďumbiera sa naskytá rozsiahly panoramatický pohľad na pohoria stredného a severného Slovenska.
 
Najkratšia trasa na Ďumbier vedie z južnej strany Nízkych Tatier. Zároveň ide o najfrekventovanejší chodník na chatu gen. M. R. Štefánika, ktorý slúži ako zásobovacia “cesta” horských nosičov, nakoľko sa táto chata zásobuje stále tradičným spôsobom.
 
Turistika sa začína na Trangoške v blízkosti neplateného parkoviska, kde si môžete pohodlne odstaviť svoje auto. Začiatok trasy vedie popri budove bývalého informačného strediska NAPANT-u a niekoľkých ďalších objektov. Po zelenej značke stúpate 2 kilometre príjemnou lesnou cestičkou Trangošskou dolinou až na rázcestie k Jaskyni Mŕtvych Netopierov. Pokračujete ďalej popri rázcestníku Halašova jama. Nad jamou sa nachádza nenápadný kamenný pamätník lyžiarovi Halašovi, ktorý zahynul v lavíne.
 
Záverečné stúpanie na Chatu gen.M.R.Štefánika je náročnejšie, no odplatou vám budú prekrásne výhľady na okolitú prírodu. Na „Štefáničke“ sa môžete osviežiť a oddýchnuť si na vonkajšej terase s výhľadmi na Mlynnú dolinu.
 
Z chaty pokračujete miernym stúpaním na Ďumbierske sedlo po červenej značke E8, Ceste Hrdinov SNP, na rázcestie na Krúpove sedlo (1,1km). Treba byť pozorný a neprehliadnuť odbočku na Krúpove sedlo. Značka je prekrytá kosodrevinou. Upraveným chodníkom stúpate až na Krúpove sedlo (989m) z ktorého je to iba pol hodinu k vytúženému turistickému cieľu. Vrchol Ďumbiera zdobí mohutný dvojramenný kríž. Po nasýtení sa prekrásnych výhľadov sa vraciate naspäť na Krúpove sedlo. Pokiaľ sa neradi vraciate domov tou istou trasou, môžete po červenej značke pokračovať po hrebeni na Chopok (3,2km). Na Chopku sa môžete osviežiť v Rotunde, prípadne na Kamennej chate a spustiť sa žltou značkou popri chate Kosodrevina na Srdiečko až do východzieho bodu na Trangoške.
 
Trasa:
Trangoška (autobus. zastávka) – Trangošská dolina – Dolný salaš – Horný salaš (rázc. k Jaskyni Mŕtvych Netopierov) – Halašova jama – Chata gen. M. R. Štefánika pod Ďumbierom – Ďumbierske sedlo – prameň pod Grúnikom – rázc. na Krúpovo sedlo – Krúpovo sedlo – Ďumbier - Chopok - Kosodrevina - Srdiečko - Trangoška