Benuska_3.jpg

Z Čertovice na Beňušku

Náročnosť: Ľahká
Vzdialenosť v km: 9
Trvanie v hod: 3
Výškové metre: 344
Štart trasy: Čertovica

Nenáročná trasa z Čertovice na Beňušku, je vyhliadkou trasou vhodnou aj pre rodiny s deťmi, vedie zvážnicou a trávnatými hoľami s prekrásnymi výhľadmi na Nízke Tatry, Slovenské rudohorie a Horehronské podolie. V závere vybranej trasy sa nachádza útulňa Líška, vhodná na malé posedie pri ohnisku, či nocľah pre turistov.

Trasa začína priamo v sedle Čertovica, kde sa po 2 km stúpania lesnou cestou napojíme na červenú turistickú značku sme sedlo za Lenivou. Tu odbočíme vpravo na zelenú trasu sme Beňuška, kde prichádzame po 1,7 km lesnou cestou a horským chodníkom popri útulni Barbora. Beňuška ako samotný vrchol je prekrásnou plošinou posadenou v rozsiahlych trávnatých porastoch s množstvom čučoriedok a horských kvetov. Výhľady, ktoré sa z nej naskytnú vám zaiste vyrazia dych.

Trasa ďalej pokračuje po zelenej značke hrebeňom do bodu Kečka, kde sa začína klesanie a po ľavej ruke sa vám vynorí milá drevenička, útulňa Líška, kde sa otvárajú výhľady na Horehronské podolie a jeho rázovité dediny.

Útulňa býva otvorené a jej interiér je skutočne malinký, avšak pred chatkou je ohnisko s prístreškom vhodné na olovrant a malý oddych. Odtiaľto sa môžete vrátiť tou istou trasou do sedla Čertovica, napojiť sa na ňu môžete aj zvážnicou za chatou popod vrchol Beňuška.

Samotná zelená trasa vedie klesaním (900 m) až do obce Braväcovo, avšak po ťažbe a víchrici je miestami ťažko prechodná.