chopok_skialp_title.jpg

Chopok

Krupová – Zadné Dereše - Chopok

 

Chopok bezpochyby patrí medzi jeden z najnavštevovanejších vrcholov pohoria Nízke Tatry. Láka športovcov aj v zime na výstup na skialpových lyžiach. Tento kopec, v ktorom úbočiach sa zo severnej a južnej rozprestiera najväčšie lyžiarske stredisko Jasná, poskytuje komfort strediska s kvalitnými službami, no zároveň nespútanú divokú prírodu v okolitom skialpovom areáli Chopok a freeride zónach lyžiarskeho strediska.  

PODROBNÝ OPIS

Z južnej strany Chopku môžu návštevníci vrchol zdolať oficiálnou skialp trasou z Krupovej (1064 m.n.m.), ktorá stúpa areálom lyžiarskeho strediska do Zadných Derešov (1500 m.n.n). Najskôr trasa prechádza jemným stúpaním chodníkom naprieč lesom, po pár metroch sa prichádza ku zjazdovke a ďalej sa pokračuje jej okrajom. Stúpanie do Zadných Derešov je mierne strmé, pri zľadovatenom povrchu sa na krátkom úseku niekedy vyžaduje aj zvoliť techniku skialpinistického obratu.  Zo Zadných Derešov sa pokračuje po okraji červenej zjazdovky č. 35 a napája sa na modrú zjazdovku 34C. Pri prechode na druhú stranu zjazdovky treba byť ostražitý a vyhnúť sa kolízii s lyžiarmi, ktorý lyžujú nadol po červenej zjazdovke. Cesta nahor po modrej zjazdovke je veľmi príjemná, stúpanie serpentínami prináša pri ideálnom počasí nádherné výhľady až na Klenovský vepor. Po serpentínach prichádza dlhá tiahla mierne stúpajúca rovinka, ktorá smeruje ku Rotunde a Kamennej chate. Cesta hore trvá zhruba 2 hodiny v závislosti od kondície skialpinistu. Zjazd dole si môžete vychutnať niekoľkým zjazdovkami či freeride zónou.

Ďalšou možnosťou výstupu na Chopok je túra južným bočným hrebeňom cez Sedlo Príslop na Dereše po žltej turistickej značke. Trasa začína v lese v blízkosti malého bočného parkoviska, ktoré sa nachádza po ľavej strane pred vstupom na hlavné parkovisko v Krupovej. Trasa smeruje popri potoku pomerne miernym stúpaním zmiešaným lesom. Po skončení potoka je potrebné nastúpať niekoľko ostrejších metrov technikou obratu, až kým sa nedostaneme na žltú značku, približne v polovici cesty medzi Pálenicou a Sedlom Príslop. Nasleduje hrebeňový úsek pásmom kosodreviny s peknými výhľadmi. Za kosodrevinou prichádza znova ostrejšie stúpanie do Derešov.

Južný skialpinistický areál sa rozprestiera pod hranicou horstva od vrchu Dereše cez Chopok, Krúpovu hoľu a Ďumbier k Štefánikovej chate na východ. K areálu patrí i skialpinistický koridor okolo Chaty pod Ďumbierom (Kozie chrbty a záver Zelenskej Mlynnej doliny). Južná hranica vedie Trangošskou dolinou cez Halašovu jamu k Trangoške a Srdiečku. Zo Srdiečka pokračuje zjazdovkou Krupová do Krupovej doliny a jej záverom stúpa k magistrále (modrá značka) až do sedla Príslop, kde rázsochou Derešov vrcholí na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier.  (Zdroj Hiking.sk)

AKTUÁLNE INFORMÁCIE

Lyžiarske stredisko Jasná je vzhľadom na aktuálne pandemické opatrenia zatvorené, avšak svoje zjazdovky upravuje a ponecháva počas celého dňa otvorené pre skialpinistov. Ich úpravu môžete finančne podporiť sumou od 3€.

https://www.jasna.sk/hory/lyzovacka/skialpinizmus
JASNÁ | Facebook

PODROBNOSTI:

Vzdialenosť v km: 8,3 km

Trvanie: 2 – 2,5 hod

 Výškové metre: 927 m

 Náročnosť: Stredne ťažká

 Štart trasy: parkovisko Krupová

 

Bezpečnostné upozornenia

Nepodceňujte predpoveď počasia a poveternostné podmienky. Na skitouring zvoľte vhodné oblečenie a výstroj. Dbajte na aktuálne podmienky vymedzujúce pohyb skiapinistov v lyžiarskom stredisku. V prípade zranenia volajte na tiesňovú linku horskej záchrannej služby na číslo 18 300.