title_durkova.jpg

Na útulňu Ďurková pod Chabencom

Na útulňu Ďurková pod Chabencom

Čaro útulne pod hlavným nízkotatranským hrebeňom ponúka svojim návštevníkom prístrešok, nocľah a úkryt celoročne. Nachádza sa vo výške 1623 m.n.m. na mieste niekdajšieho salaša. Neďaleko útulne sa nachádza prameň s vodou a miesto na stanovanie. Z horehronskej strany sa ku nej dostanete  po žltej, modrej alebo zelenej značke z obce Jasenie. V zimných mesiacoch doporučujeme použiť modrú značku, ktorá je vyznačená tyčovým značením od Struhárskeho sedla. Z Liptova je možný výstup po žltej značke z baníckej osady Magurka, ktorá je v zime taktiež značená tyčovo. Cesta po modrej značke trvá zhruba 4 hodiny. Od útulne je to iba kúsok na hrebeň, vybrať sa môžete na Ďurkovú (1,4km, 45min) alebo na vzdialenejší Chabenec (2,6km, 1,20 hod).

Podrobný opis

Pokiaľ prichádzate autom je vhodné zaparkovať pri Jasenianskej kyslej, ušetríte tým zhruba 10 kilometrový úsek po asfaltovej ceste. Ďalšou možnosťou skrátiť si cestu je prísť autom až na Baukovú. Tu sa vyberiete po modrej značke pozdĺž Prostredného potoka lesnou cestou. Cesta sa postupne zúži na chodníček, ktorý postupne naberá na strmosti. Do Struhárskeho sedla je to zhruba 600 výškových metrov. Na tomto mieste sa spája modrý chodník so zelenou značkou, pokračujú súbežne až po útulňu. Zelené značenie smeruje ďalej na rázcestie nad sedlom Ďurkovej, modrá značka vás zavedie na vrchol Chabenca. Pri zjazde dole je potrebné dodržiavať platný návštevný poriadok Národného parku Nízke Tatry a lyžovať 50 metrov od trasy zimného tyčového značenia alebo existujúceho turistického chodníka. Pohybovať sa po týchto trasách môžete v čase hodinu po východe a hodinu pred západom slnka.

AKTUÁLNE INFORMÁCIE

Útulňa Ďurková je v zimných mesiacoch otvorená,  vzhľadom na aktuálne pandemické opatrenia, cez okienko počas celého týždňa. Kontakt na správcu útulne je +421 949 792 997.

 

PODROBNOSTI:

Dĺžka trasy: 7,6km

Trvanie: 4 hod

Obtiažnosť: stredná

Klesanie: 944 m

Stúpanie: 944 m

 

Bezpečnostné upozornenia:

Nepodceňujte počasie a lavínovú predpoveď. Na zimnú turistiku na skialpoch zvoľte vhodnú skialpinistickú, prípadne aj lavínovú výstroj. V prípade zranenia volajte na tiesňovú linku horskej záchrannej služby na číslo 18 300.