Hrad Ľupča

Skialpový areál Kráľova Hoľa

Kráľova hoľa a útulňa Andrejcová

Krásne zasnežené vrcholy lákajú skialpinistov a freeriderov. Skialpinistický areál v tejto oblasti je ohraničený líniou Kráľova hoľa – sedlo Snežná jama – Kráľova Skala (po červenej značke) a hrebeňom Vyšné Rovienky (sedlo medzi Kráľovou hoľou a Strednou Hoľou). Areál je vhodný pre rekreačných skialpinistov.

Pokiaľ sa vyberiete modrým turistickým chodníkom (5,6km, 1066m prevýšenie) môžete sa občerstviť na Horskej chate pod Kráľovou hoľou. Potom vás čaká už len ničím nerušená príroda, množstvo snehu a nárazový vietor, ktorý nie je pre tento vrchol vôbec žiadnym prekvapením.

Zlyžovať môžete južnými svahmi, dobrou alternatívou je i zjazd po východnom hrebeni smerom na Kráľovu skalu. Pre menej zdatných lyžiarov je tu možnosť zjazdu i po prístupovej ceste, ktorá v prípade dobrých snehových podmienok ponúka príjemnú lyžovačku s krásnymi panoramatickými výhľadmi.

Pokiaľ vám výstup na Kráľovu hoľu nestačil, pokračovať môžete po hrebeni na útulňu Andrejcová (9,5km, 2:52 hod). Skialpinizmus si môžete v tejto oblasti vychutnať od 15.decembra do 30.apríla.