zejmarska_fp.jpg

Zejmarská roklina

Náročnosť: Ľahká
Vzdialenosť v km: 4
Trvanie v hod: 2
Výškové metre: 1336
Štart trasy: Mlynky - Dedinky

Dominantou južnej časti Slovenského raja je jednoznačne vodná nádrž Palcmanská maša. Láka mnohých návštevníkov najmä vďaka širokým možnostiam na rybolov či vodné športy. Obec Dedinky v ktorej sa táto vodná nádrž nachádza je východiskovým bodom niekoľkých turistických a náučných chodníkov. Okrem relaxu na vodnej hladine tak môžete objavovať i krásy prírodného bohatstva prekrásnych roklín. Zejmarská je jednou z najatraktívnejší roklín v tejto časti národného parku, bola vytvorená potokom stekajúcim z rozľahlej planiny Geravy.

Začiatok Zejmarskej rokliny sa nachádza v časti Biele vody. Pokiaľ do oblasti prichádzate vlakovou dopravou, napríklad Horehronským expresom, je potrebné pripraviť sa na peší prechod z vlakovej stanice k nástupnému bodu v oblasti Biele vody (cca 1 hod, 2,7 km). V prípade, že prichádzate autom, zaparkovať môžete v centre obce Dedinky na veľkom parkovisku.

Roklina je síce jednou z najkratších roklín v Slovenskom raji no je plná typických prvkov ako sú lávky, rebríky či stupačky. Poskytuje teda adekvátny zážitok, aký väčšina návštevníkov Slovenského raja očakáva. Turistické modré značenie je jednosmerné a zavedie vás priamo na planinu Geravy (1,1km, 43 min). Počas trasy budete prechádzať popri Nálepkových vodopádov. Svoj názov nesú po hrdinovi bojov 2. svetovej vojny kpt. Jánovi Nálepkovi. Jedná sa o sústavu vodopádov, ktoré je možné zdolať vďaka rebríkom a stupačkám. Po mierne náročnom výstupe sa dostávate na pokojnú a rozľahlú planinu Geravy. Nachádza sa tu horský hotel a minizoo. Pokiaľ sa potrebujete občerstviť pred cestou dole, určite toto miesto nevynechajte. Z Geráv zídete po zelenej turistickej značke, ktorá vás privedie naspäť do dediny (2,2km, 39min). Trasa vedie popod starý lanovkový vlek.